Mieszkańcy posprzątali lasy w gminie Swarzędz

Mieszkańcy posprzątali lasy w gminie Swarzędz

W ostatnim czasie coraz więcej osób przykłada dużą wagę do ekologii i ochrony środowiska. Powstaje wiele inicjatyw obywatelskich, które mają na celu między innymi czyszczenie lasów i terenów zielonych ze śmieci. Tak samo było w przypadku lasów, które znajdują się na terenie gminy Swarzędz. Każda taka inicjatywa cieszy, bo przy okazji najbliższe społeczeństwo uczy się podstawowych zasad ekologii i ochrony środowiska.  Ostatnio głośno jest o ogólnopolskiej akcji sprzątania, która nosi nazwę Czysta Odra: wielkie sprzątanie od Bałtyku, aż po Sudety.

Ogromna akcja z inicjatywy członków i sympatyków jednej z partii politycznej

Jak się okazało, członkowie i sympatycy jednej z partii społecznej wraz z uczniami, rodzicami i nauczycielami posprzątali lasy gminy Swarzędz. Jak się okazało, efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. W ciągu kilku godzin uzbierano kilkadziesiąt worków pełnych śmieci. Cała akcja miała miejsce w sobotę 9 kwietnia. Do całej akcji  zaproszono nauczycieli, rodziców oraz uczniów z pobliskich szkół podstawowych. W tym przypadku udział wzięło społeczeństwo Szkoły Podstawowej nr 5 w Swarzędzu, Szkoły Podstawowej nr 1 w Zalasewie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie. 

Jakie tereny posprzątano?

W ramach całej akcji posprzątane zostały swarzędzkie lasy w rejonie Nowej Wsi i Zalasewa. Podczas całego wydarzenia, frekwencja była zaskakująco wysoka. Łącznie do akcji przyłączyło się ponad 60 osób. W kilka godzin łącznie zebrali kilkadziesiąt worków pełnych śmieci. Wśród śmieci najczęściej pojawiały się butelki szklane, plastikowe, a także stare elementy mebli. Jak podkreśla jedna z osób biorąca udział w akcji sprzątania, cały czas zaskakuje, jak ludzie bezmyślnie wyrzucają śmieci do lasów. Nie dość, że jest to szkodliwe dla środowiska, to stanowi również niebezpieczeństwo dla zwierząt i ludzi.  W całym wydarzeniu pomógł Wydział Ochrony Środowiska oraz Zakład Gospodarki Komunalnej. Obi firmy dostarczyły niezbędne worki, rękawiczki, a później odebrali zebrane odpady. Po całej akcji uczestników zaproszono na słodki poczęstunek do Szkoły Podstawowej nr 5.