Kary dla palących śmieciami w piecu – aż 43 osoby ukarane

Kary dla palących śmieciami w piecu – aż 43 osoby ukarane

Choć sezon grzewczy już za nami, to warto przypomnieć o tym temacie również latem. Palenie w piecach śmieciami jest trujące dla zdrowia, środowiska i biosystemu. Co więcej, jest karalne. I pomimo tego, że w internecie, prasie i telewizji temat ten jest non stop nagłaśniany, to w dalszym ciągu znajduje się wiele osób, które decyduje się palić śmieciami. W tym rok w Swarzędzu przeprowadzono 220 kontroli. Jak się finalnie okazało, aż 43 posesje zostały ukarane mandatem na niewłaściwe spalanie odpadów.

Pomimo różnych kampanii, nadal nie każdy w społeczeństwie przestrzega zasad

Osoby, które zanieczyszczały środowisko, zostały ukarane mandatami karnymi. Jak zauważa komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu, pan Piotr Kubczak dużo kominów niestety kopci przez cały rok. Niestety jest to również widoczne latem, z tego względu, że dużo osób używa tych samych kotłów do podgrzewania wody. Z tego też powodu kontrole przewidziane są również w okresie letnim. Mandat za palenie śmieciami wynosi około 500 zł. W przypadku, kiedy pobierane są próbki i ich analiza wykaże, że faktycznie spalane były odpadki, to wniosek taki kierowany jest do sądu. Sąd może wymierzyć wyrok w wysokości 1500 zł. Do tego należy doliczyć zwrot kosztów ekspertyzy, czyli ok. 700 zł. Łącznie daje to karę w wysokości ponad 2000 zł.

Dofinansowania do wymiany pieców

Warto wspomnieć, że w naszej gminie działają dofinansowania w wysokości nawet do 7 tysięcy złotych na likwidację starego pieca i zastąpienie ich ekologicznymi źródłami ciepła. Wszystko to działa w ramach programu, który nosi nazwę czyste powietrze. Dodatkowo program ten wspomaga Urząd Miasta i Gminy Swarzędz i Powiat Poznański.

Ustawa antysmogowa

Już za kilkadziesiąt miesięcy wejdzie uchwała antysmogowa. Jest ona wprowadzona radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. W ramach tej uchwały właściciele starych pieców i innych kotłów za zasmradzanie okolicy będą musieli liczyć się z bardzo wysokimi karami. Takie kary będą sięgać nawet kilka tysięcy złotych.Jeśli chcesz dowiedzieć się, co dokładnie grozi za palenie odpadami w piecu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.