Swarzędz kupi elektryczne autobusy

Swarzędz kupi elektryczne autobusy

Nasze miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie na zakup nowych elektrycznych autobusów. Całe dofinansowanie sięga 60% wartości zakupu pojazdów komunikacji publiczne. Sprawdzamy, co wiadomo w tej sprawie.

Druga edycja programu pod tytułem Zielony Transport Publiczny

Swarzędz otrzymał dotację w ramach drugiej edycji programu Zielony Transport Publiczny. Nasza gmina znalazła się w gronie 67 miejscowości, które otrzymały takie wsparcie. Dofinansowanie w naszej gminie ma wynieść dokładnie 7,9 mln zł. W ramach tej kwoty zakupione zostaną autobusy elektryczne. Będzie to dokładnie 5 takich pojazdów, a oprócz tego zakupione zostaną również stacje ładowania. Przypomnijmy, że w naszej gminie jest już flota kilkunastu pojazdów o napędzie hybrydowym. Zakupiono je w 2017 roku.

Wypowiedź burmistrza

Jak podkreśla Marian Szkudlarski, cała procedura otrzymania dofinansowania nie był łatwa, ale finalnie wszystko się udało. Obecnie czekamy na podpisanie umowy z NFOŚiGW. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni. Co więcej, niedługo pojawi się rozpisany przetarg na dostawę floty. Pojazdy dostarczą do naszej gminy kontrahenci co roku. Pierwsze dwa dotrą w 2023 roku, kolejne dwa w 2024 r. i ostatni w 2025. Jest to świetna wiadomość dla mieszkańców, bo zwiększy się flota autobusów. Dodatkowo taka inwestycja pozwoli pójść w kierunku budowania całkowicie zero emisyjnej lub niskoemisyjnej floty transportu publicznego.

W ramach wszystkich złożonych wniosków do programu Zielony Transport Publiczny 2.0 planowane są również następujące inwestycje: zakup autobusów elektrycznych w ilości 340 sztuk, zakup autobusów wodorowych w ilość 48 sztuk, powstanie 277 punktów ładowania oraz 2 stacje tankowania wodoru.