Rynek w Swarzędzu ma zyskać całkiem nowe oblicze – o co dokładnie chodzi?

Rynek w Swarzędzu ma zyskać całkiem nowe oblicze – o co dokładnie chodzi?

Jak ogłosił zastępca burmistrza miasta i gminy Swarzędz, Grzegorz Taterka, szykują się zmiany, które mają na celu nadać nowy, zupełnie inny charakter na swarzędzkim rynku. Co ważne, wpływ na to mają mieć również mieszkańcy miasta.

O co dokładnie chodzi?

Miasto podpisało umowę z Wydziałem Architektury i Urbanistyki na Politechnice Poznańskiej. W ramach której studenci tego kierunku będą przygotowywać koncepcję swarzędzkiego centrum. Cały koncept ma powstać w ramach konkursu urbanistycznego, które nosi nazwę Studium funkcjonalno-przestrzenne zagospodarowania Rynku w Swarzędzu. Jak podkreślił zastępca burmistrza, to nie tylko studenci mogą przygotować koncepcję, ale i mieszkańcy mają możliwość dodania czegoś od siebie. Każdy może napisać maila z własnym pomysłem, jak powinien wyglądać centralna część miasta pod względem funkcjonalnym, wizualnym i estetycznym. Wystarczy napisać maila pod adres [email protected] i tam przedstawić swoje indywidualne koncpecje, rady i rozwiązania.

Czy to jedyne zmiany, które szykują się na swarzędzkim rynku?

od koniec 2021 roku do informacji trafiła wiadomość, że miast za 33,917 miliona złotych dokona przebudowy siedmiu ulic w samym centrum. Sam projekt zakładał odnowienie takich ulic jak: Zamkowa, Adama Mickiewicza, Nowy świat, Mylna, Bramkowa, Gołębia, Krótka i Plac Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja polega na zrobieniu wszystkich instalacji sanitarnych od podstaw, a w głównej mierze rozdzielenie kanalizacji sanitarnej na ogólnospławną i deszczową. Jest to szczególnie ważne, ponieważ do tej pory były one łączone. Nastąpi również zmiana organizacji ruchu na tych ulicach, tak aby przejazd przez centrum był prostszy. Oprócz tego powstaną nowe miejsca parkingowe, część ulic będzie przejezdna tylko w jednym kierunku. Co ważne projekt przewiduje również wydzielenie części zielonych na tym terenie. Całe prace związane z tym projektem zakończą się w 2023 roku.