Przyroda zachęca do wycieczek po okolicy

Przyroda zachęca do wycieczek po okolicy
fot. pixabay.com

Wakacje to najlepszy czas, by odpocząć od miejskiego zgiełku i zaczerpnąć inspiracji na łonie natury. Mieszkańcy Swarzędza mają to szczęście, że nieopodal znajduje się doskonałe do tego miejsce.

Zielono niebieskie wycieczki

Czemu akurat tymi kolorami ochrzciliśmy wyróżniające się przyrodą tereny? Ponieważ Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka to leśne tereny przeplatane niewielkimi jeziorkami. Polodowcowy krajobraz sprawia, że woda gromadzi się w zagłębieniach terenu. Na niemal 12 tysiącach hektarów znajdziemy aż 27 zbiorników wodnych. Do zwiedzania nawet w czasie odrębnych wycieczek zachęca przyrodnicza różnorodność tego obszaru. Na poszczególnych fragmentach występują różne typy lasu oraz siedliska rzadko spotykanych obecnie roślin i zwierząt.

Po kawałeczku

Jeśli planujemy niedługą wycieczkę lub chcemy zadbać o jednorodność jej przebiegu, do wyboru jest pięć rezerwatów. Torfowisko znajdziemy nad Jeziorem Czarnym, a wymienne z łąkami występuje nad jeziorem Pławno. Wiekowe lasy podziwiać można Natomiast W rezerwatach „Klasztorne Modrzewie” i „Mieszany Las”, gdzie drzewostan liczy sobie niemal 200 lat. W Lesie Mieszanym zobaczymy też jego przemiany, bo najstarsze drzewa to dęby i sosny, a gatunki tworzące młodsze pokolenie to buki i graby. Szczególnym obszarem jest rezerwat chroniący miejsce życia żywca dziewięciolistnego, który obecnie określa się jako relikt. Choć nieco poza granicami Parku, blisko położony jest także rezerwat, który daje nam szansę zobaczyć śnieżycę wiosenną.

Z dodatkiem edukacji

Wolicie wycieczki, które planują się same, a na ich trasie powoli dowiadujecie się kolejnych ciekawostek o otaczającej przyrodzie? Na spacer wybierzcie więc jedną ze ścieżek edukacyjnych. Pierwsza przeprowadzi nas wokół jeziora Zielonka, a kolejna zaprezentuje walory przyrodnicze okolic Kiszkowa. Następnym ambitnym i z pewnością satysfakcjonującym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest wejście na Dziewiczą Górę, czyli najwyższe wzniesienie tego obszaru. Również tutaj przygotowana została ścieżka, która opisuje i tłumaczy wszystko to, z czym możemy zetknąć się na swojej drodze.

Nie tylko przyroda

Chociaż największym skarbem Puszczy Zielonki jest niewątpliwie unikatowa przyroda, wakacyjne wojaże mogą umilić nam także inne atrakcje turystyczne. Na tym obszarze wśród nich znajduje się między innymi dawny zespół klasztorny cysterek w Owińskach, wieś potomków Mikołaja Reja, drewniany słup koło Zielonki o niewyjaśnionych tajemnicach oraz skansen miniatur w Pobiedziskach. Połączenie kultury, historii i obserwacji naturalnych siedlisk pozwoli zmienić perspektywę i oderwać się od codziennych trosk. To natomiast najlepsze, czego możemy zaznać podczas wolnych, ciepłych dni. Różnorodność przyda się także na rodzinnych wycieczkach, aby nie znudzić najmłodszych turystów.