Nadchodzi Wielki Dzień Pszczół

Nadchodzi Wielki Dzień Pszczół
fot. pixabay.com

W pierwszej połowie sierpnia w Swarzędzu znów zrobi się słodko. Swarzędzki Skansen zaprasza małych i dużych miłośników pszczelarstwa i płynnej łakoci na coroczną imprezę.

W Swarzędzkim kalendarium

Miodowe Lato w Skansenie, czyli Wielki Dzień Pszczół to impreza, która na stałe wpisała się już do kalendarza wydarzeń w naszym mieście. 8 sierpnia między 11.00 a 17.00 Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu znów zaleją nas masą wiedzy, zabawy i oczywiście miodu. Święto małych pasiastych pomocników obchodzone jest w Polsce od kilkunastu lat. To okazja, by dowiedzieć się nieco o produkcji miodu oraz przypomnieć sobie, jak ważne jest dla nas królestwo tych niepozornych owadów.

Atrakcje dla wszystkich

Czy zastanawiało Cię kiedyś, jak dużo pracy wiąże się z prowadzeniem pasieki albo czym różni się bartnik od pszczelarza? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w trakcie Miodowego Lata. Odbędą się pokazy pracy pszczelarzy na różnych etapach powstawania złotej słodyczy. Efektownym widowiskiem będzie także wspinaczka do miodu po drzewie wykonywana przez doświadczonego bartnika. Po Wielkim Święcie Pszczół zamknięty w słoiczku płyn i bzyczący sąsiedzi z podwórka nie skryją już żadnych tajemnic. 

Dla prawdziwych łasuchów

Chcesz dowiedzieć się jak wykorzystywać miód w kuchni? Podczas tegorocznych atrakcji prezentowane będą liczne właściwości różnych typów miodu i ich zastosowanie w celach kulinarnych i dietetycznych. Miód może też leczyć, ale wszystkie informacje zdradzą specjaliści. Produkty pszczele to jednak nie tylko powszechnie spożywany miód. Spotkania i pokazy będą więc szansą na poznanie innych dobrodziejstw natury zapewnianych przez pszczele królestwo. Wszystkie znajdują szerokie zastosowanie w lecznictwie, rzemiośle, kosmetyce, a nawet sztuce. Niecierpliwi i głodni mogą liczyć na swój mały raj. Kiermasz miodu i produktów pszczelich zaspokoi wszystkie zmysły i umożliwi zgromadzenie słodkich zapasów na cały rok.

Wysłannicy Mai

Najmłodsi odwiedzający z pewnością się nie zawiodą, gdyż specjalnie dla nich organizatorzy przygotowali specjalny komplet atrakcji. W to niedzielne popołudnie będą mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt.”Pomagamy Pszczołom” przy okazji mini lekcji z ekologii. Dzień uświetni także wizyta klauna, a potem pszczela rywalizacja. Na przebrane za pszczoły i trutnie maluchy czeka bowiem konkurs na najlepszy strój. Ponadto tak odświętnie ubrane dzieci mogą uczestniczyć w imprezie bezpłatnie.

Dlaczego pszczoły?

Choć nie przez wszystkich lubiane, pszczoły są ważną częścią naszego ekosystemu. Zwracał na to uwagę już Albert Einstein. Dzięki nim możemy cieszyć się smakiem wielu owoców, a rośliny, które nas otaczają, mogą się rozmnażać. Nasza zależność od pracy pszczół jest tak duża, że nierzadko „zatrudnia” się te małe zwierzątka do zapylania roślin uprawianych w szklarniach. Niestety, sytuacja pszczół pogarsza się z roku na rok. Winne jest zanieczyszczenie środowiska, zmiany praktyk rolniczych oraz postępująca urbanizacja i degradacja naturalnych terenów. W ten szczególny dzień pamiętajmy o tym, że od liczebności populacji pszczół zależy coś więcej, niż słodycz naszych deserów.