Posypały się pierwsze mandaty za niezłożenie deklaracji śmieciowej w Swarzędzu

Posypały się pierwsze mandaty za niezłożenie deklaracji śmieciowej w Swarzędzu

Okazuje się, że posypały się właśnie pierwsze mandaty dla mieszkańców gminy Swarzędz, którzy nie złożyli jeszcze deklaracji śmieciowej. Za brak złożenia takiej deklaracji muszą liczyć się z konsekwencjami finansowymi.

Pierwsze mandaty już rozdane

Posypały się już pierwsze mandaty od strażników miejskich dla mieszkańców, którzy nie złożyli deklaracji śmieciowej. Takie mandaty można wystawić zgodnie z artykułem 10 ustęp 2b Ustawy o Utrzymaniu Czystości i Porządku w Gminach. Zgodnie z tą ustawą osoba, która nie złoży takiej deklaracji, podlega karze. Jak wiadomo, wcale nie trudno sprawdzić, kto takiej deklaracji nie złożył. Jest to możliwe w przypadku osób zameldowanych w Swarzędzu. Nie ma również żadnej trudności, aby zweryfikować, czy tak deklarację złożyły osoby, które mieszkają na stałe w gminie, ale nie są zameldowane. Wszystko da się zweryfikować i właśnie tym sposobem pierwsze mandaty już zostały wystawione.

Jaka kara grozi?

Jak mówi komendant Straży Miejskiej w Swarzędzu, Piotr Kubczak funkcjonariusze mogą wystawić mandat karny w wysokości nawet do pół tysiąca złotych. Co więcej, w przypadku odmowy, funkcjonariusze mają prawo skierować sprawę do sądu. Tam z kolei kara może wynosić nawet 10 razy więcej. Łatwo policzyć, że może ona wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Pierwsze ostrzeżenie

Na ten moment miasto nie zdecydowało się na nałożenie kary z najwyższej półki. Jeśli dana osoba już taki otrzymała, to musi niezwłocznie udać się do Wydziału Obsługi Gospodarki Odpadami i złożyć taką deklarację. Mieszkańcy Swarzędza, a także Zalasewa, Gruszczyna, Paczkowa, Wierzenicy, Uzarzewa, Rabowic, Kobylnicy czy Kruszewni. Jeśli jeszcze nie złożyli deklaracji śmieciowej, powinni zrobić to jak najszybciej, gdyż niebawem do ich drzwi mogą zapukać gminni strażnicy. Warto również przypomnieć, że od początku tego roku to właśnie gmina Swarzędz odpowiada za gospodarkę odpadami.