73-latka przywłaszczyła sobie lunetę teleskopową w Swarzędzu

73-latka przywłaszczyła sobie lunetę teleskopową w Swarzędzu

Do niecodziennego zdarzenia doszło w kwietniu. 73-latka przywłaszczyła sobie lunetę teleskopową. Sprzęt, który kobieta zabrała, przeznaczony był dla ukraińskiego wojska.

Szybkie działanie policji

Na szczęście policja szybko ustaliła osobę podejrzaną o kradzież sprzętu. Podczas interwencji udało się przeszukać mieszkanie kobiety. Nietrudno się domyślić, że finalnie udało się tam znaleźć zaginiony sprzęt. Nie do końca wiadomo, w jakim celu kobieta ukradła ten drogi sprzęt. Co więcej, sama seniorka nie do końca potrafiła wyjaśnić, w jakim celu przywłaszczyła sobie lunetę teleskopową. Nie potrafiła nikomu wyjaśnić swojego postępowania. Warto dodać, że wartość skradzionego sprzętu wynosi prawie 17 tys. zł. Zakupu dokonało Stowarzyszenie Aktywności Społeczności Lokalnej w Swarzędzu. Sprzęt miał zostać przekazany ukraińskiej armii. Ciekawe są również okoliczności zaginięcia sprzętu. Okazuje się, że kobieta przywłaszczyła sobie lunetę w autobusie miejskim. 73-latce zostały postawione zarzuty przywłaszczenia mienia. Kobieta przyznała się do zarzucanego jej czyny. Teraz kobiecie grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności.

Przywłaszczenie mienia według polskiego prawa

W Polsce o przywłaszczeniu mienia mówi art. 284 Kodeksu karnego. Brzmi on następująco: kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. W przypadku powierzonej rzeczy ruchomej zasądzona kara pozbawienia wolności może wynieść od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeśli natomiast dojdzie do przywłaszczenia mniejszej wagi lub rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Warto również przytoczyć fragment o tym, że jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego. Tak wynika z kodeksu karnego.