Znamy już króla szachów

Znamy już króla szachów

Niemalże tyle co zakończył się turniej szachowy. Został zorganizowany w Ośrodku Kultury w Swarzędzu. Mistrzostwa Gminy Swarzędz w szachach przyciągnęły całkiem sporo uczestników, zainteresowanych zdobyciem tytułu.

Mistrzostwa rozegrano w kategoriach: juniorzy oraz seniorzy. W przypadku młodych zawodników, najlepszy okazał się Kacper Matuszak. Na drugim miejscu uplasował się Julian Piechocki, natomiast trzeci stopień podium należał do Jana Kowalczyka. W poszczególnych grupach wiekowych rozdane zostały także wyróżnienia.

Natomiast w niedzielę, 3-go października odbył się turniej seniorów. Zwycięzcą został Dawid Maciejewski, drugie miejsce zajął Arkadiusz Drożdżyński, natomiast trzecie Dominika Stochniałek.

Sędzią w turnieju był Michał Szymenderski, który w Ośrodku Kultury prowadzi zajęcia szachowe. Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy dyplom, natomiast najlepszy nagrody rzeczowe, jak też puchary, które wręczał burmistrz – Marian Szkudlarek a także Dyrektor Ośrodka Kultury – Filip Przepiórka.

Coraz więcej młodych osób interesuje się szachami

W dobie Internetu, urządzeń elektronicznych, które są skutecznymi zabijaczami czasu, może wręcz dziwić, że tak spora grupa młodych osób interesuje się szachami. Gra należy raczej do niszowych. Jednak, jak zwykło mówić się o szachach, jest to gra królów. Być może jest to, mimo wszystko, najpopularniejsza gra taktyczna.

Umiejętność planowania, myślenia analitycznego, jak też strategicznego oraz spostrzegawczość są bardzo ważne w tej grze. Tak naprawdę starcia poszczególnych graczy to przede wszystkim pojedynki intelektualne. Umiejętność czytania ruchów przeciwnika i przewidywania jego planów jest bardzo ważna. Bez tego, w krótkim czasie, można przegrać mecz.

W kwestii popularności szachów, mogą one na nowo wracać do łask młodych osób, właśnie dzięki platformom społecznościowym. Coraz więcej treści, które związane są z szachami, dostępnych jest chociażby w takich miejscach, jak Youtube. To przekłada się na popularyzację szachów, jak też coraz szersze zainteresowanie rozgrywkami.