Szansa na nowe połączenie między Nową Wsią a Poznaniem

Szansa na nowe połączenie między Nową Wsią a Poznaniem

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają inwestycję związaną z przebudową towarowej obwodnicy Poznania. To daje szansę na to, aby przystanek kolejowy na Nowej Wsi otrzymał nowe życie. Modernizacja trasy byłaby szansą dla mieszkańców tej części miasta, bowiem pozwoliłaby na skomunikowanie z Poznaniem.

Mieszkańcy zyskają wygodne połączenie

Przejazdy pasażerskie na towarowej obwodnicy Poznania są tymczasowo niemożliwe. Jak sama nazwa wskazuje, głównym zadaniem tej linii jest przewóz towarów. Jednak niedługo może się to zmienić. Niedawno PKP PLK ogłosiły przetarg w związku z modernizacją obwodnicy i dopasowaniem jej do ruchu aglomeracyjnego. Mówi się o zbudowaniu łącznicy kolejowej na odcinku Poznań Strzeszyn-Poznań Piątkowo oraz modyfikacji torów, sieci trakcyjnej i przejazdów kolejowo-drogowych. Dzięki tego typu inwestycji mieszkańcy zyskaliby nowe połączenie m.in. z Poznaniem, a możliwości przewozów pasażerskich uległyby znacznej poprawie, szczególnie biorąc pod uwagę to, że pociągi rozwijałyby prędkość do 120 km/h.

Czy znana jest już data rozpoczęcia prac?

Plan zakłada powstanie ośmiu przystanków kolejowych na obwodnicy. Przystanek kolejowy, który ma zostać uruchomiony na granicy Swarzędza i Poznania, czyli na Nowej Wsi pozostaje wyłączony od 2000 roku, ale był on już wykorzystywany jako część szybkiej kolei miejskiej, która obejmowała poznańską kolej aglomeracyjną. Przetarg opiewa na kwotę 1,5 mld zł, lecz na ten moment trudno stwierdzić, kiedy rozpocznie się przebudowa obwodnicy. W grę ma wchodzić także dofinansowanie z funduszy unijnych. Jeśli plan się powiedzie, mieszkańcy, którzy zlokalizowani są w południowej części gminy otrzymają dogodne połączenie nie tylko do Poznania, ale również na Strzeszyn, Starołękę oraz w rejon Suchego Lasu. W samym Poznaniu ma także dojść do otwarcia kilku nowych przystanków kolejowych. Realizacja tej inwestycji jest kolejnym krokiem w rozwoju Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Więcej informacji na temat stolicy Wielkopolski znajduje się na stronie Poznaninfo.pl.

Jeden komentarz o “Szansa na nowe połączenie między Nową Wsią a Poznaniem

Dodaj komentarz