Nowy system śmieciowy od lipca 2022

Nowy system śmieciowy od lipca 2022

Ponad tydzień temu radni uchwalili nowe zarządzenia dotyczące gospodarowania odpadami na terenie gminy. Uchwały mają wejść w życie od połowy przyszłego roku, wówczas także wygaśnie aktualna umowa ze Związkiem Międzygminnym GOAP.

W międzyczasie podjęte zostały również prace i konsultacje nad nowym systemem śmieciowym, który ma docelowo obowiązywać w gminie Swarzędz. Konsultacje oraz narady zakończyły się kilka dni temu, końcowy efekt przedstawiony został radnym, którzy ostatecznie zaakceptowali nowy system śmieciowy, który zacznie obowiązywać od lipca 2022 roku.

Jakie zaszły będą obowiązywać od lipca?

Główne zmiany dotyczą częstotliwości odbioru śmieci segregowanych, czyli papier, szkło. Segregowane śmieci wywożone będą  raz w miesiącu, a nie tak jak, jest to obecnie co dwa tygodnie. Kolejna zmiana to mycie pojemników na bioodpady, które obecnie myte są dwa razy do roku, przez firmę, która odbiera odpady. Nowe zasady obligują właścicieli nieruchomości do mycia pojemników na bio. Dodatkowo, wywóz odpadów wielkogabarytowych, będzie musiał zostać zgłaszany każdorazowo przez właścicieli. Zmiany dotyczą także właścicieli, którzy kompostują bioodpady oraz korzystają z ulgi śmieciowej. Jak wynika z nowej ustawy, takie odpady nie będą odbierane od lipca. Zlikwidowany zostanie również mobilny punkt odbioru odpadów, tak zwane punkty PSZOK. To większość zmian, które obowiązywać będą od lipca.

Nadchodzące zmiany od stycznia 2022

Od stycznia czekają jednak podwyżki cen za wywóz śmieci z nieruchomości niezamieszkałej, czyli np. szkół, inwestycji czy nieruchomości, gdzie prowadzone są działalności gospodarce. Od następnego miesiąca będzie obowiązywała stawka ok. 120 zł. Jak zapowiada wiceburmistrz, Tomasz Zwoliński, nie ulegną zmianie inne składki za wywóz śmieci oraz kolory pojemników zostaną takie same. Warto wspomnieć, że ostatnio podwyżki cen śmieci są powszechne, również w innych miastach województwa wielkopolskiego, tak jak w  Kaliszu.

Warto wspomnieć, że uchwała podpisana przez radnych to baza pod konkurs, który w ciągu kilku tygodni ogłosi gmina. Dopiero po jego rozstrzygnięciu będzie wiadomo, jak ostatecznie będzie wyglądał wywóz śmieci z gminy Swarzędz.