Kontrowersje wokół dyrekcji Teatru Nowego w Poznaniu

Kontrowersje wokół dyrekcji Teatru Nowego w Poznaniu

Artystyczna grupa znana jako „sygnaliści”, skupiająca część załogi Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, wyraziła publicznie swoje obawy dotyczące możliwych nieprawidłowości finansowych ze strony dyrektora Piotra Kruszczyńskiego. Dyrektor Teatru ostro zaprzeczył tym zarzutom, twierdząc, że nie doszło do żadnych manipulacji finansowych. Aktywistka Alina Czyżewska również zainteresowała się tą sprawą, apelując do Urzędu Marszałkowskiego o interwencję.

Pierwsze doniesienia na ten temat pojawiły się jakiś czas temu. Powołujący się na określenie „sygnaliści” – ludzie ujawniający niewłaściwe praktyki w miejscu pracy czy organizacji – zespół artystów poinformował Alinę Czyżewską o swoich podejrzeniach. Następnie Czyżewska podzieliła się swoimi refleksjami na temat sytuacji na Facebooku, wskazując na możliwość manipulacji i dezinformacji ze strony dyrektora. Jednakże, historia wzięła ciekawy obrót.

Efektem była oficjalna odpowiedź pracowników Teatru, zawarta w liście do Aliny Czyżewskiej, jaki ukazał się na stronie teatru. W liście tym zaprzeczono, jakoby sytuacja w Teatrze Nowym była taka, jak opisała to aktywistka. Odmówiono prawdziwości twierdzeniom o manipulacji i fałszowaniu informacji przez dyrektora. Zarzutem wobec Czyżewskiej było opieranie swoich argumentów na niezweryfikowanych informacjach.