Jednak nie będzie trasy tramwajowej do Swarzędza

Jednak nie będzie trasy tramwajowej do Swarzędza

Jeszcze rok temu prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiaka w wywiadzie wspominał, że z  miasto już od dłuższego czasu dostrzega konieczność rozwoju komunikacji publicznej. Jak podkreślił, chce połączyć Poznanń ze Swarzędzem. Jednak po roku czasu, okazało się, że nie ma takiej możliwości.

Przekreślona szansa na budowę takiej trasy

Jacek Jaśkowiak wspominał o tym, że konieczna jest rozbudowa trasy tramwajowej, która łączy sieć komunikacyjną Poznania ze Swarzędzem. Jak podkreślił, na taką rozbudowę miało wpisać się przedłużenie linii tramwajowej z Miłostowa do Swarzędza. Trasa miała przebiegać obok fabryki Volkswagena. Ustalenie miały dotyczyć miasta Poznań, Swarzdza i fabryki. Obecnie okazuje się, że żadne z tych planów nie dojdą do skutku. Jak podaje rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego, Bartosz Trzebiatowski, w wyniku przeprowadzonych analiz wynika, że poprowadzenie linii tramwajowej poza granice Poznania na ten moment jest niemożliwe. Taka inwestycja wiąże się z poniesieniem nakładów, które na ten moment wydają się nierentowne. Dlategoaktualni sam pomysł nie jest i raczej nie będzie realizowany. Co więcej, sam pomysł powstania takiego połączenia tramwajowego nie znalazł się w żadnym projekcie. Taki obrót sytuacji na chwilę obecną powoduje, że w najbliższych latach nie ma co liczyć na powstanie tramwaju do Swarzędza. 

W tym wszystkim są też i dobre wiadomości

I choć dla wielu brak linii tramwajowej na tej trasie jest problemem, to jak się okazuje, jest również dobra wiadomość. W materiale opublikowanym przez Transport Publiczny docelowo, kiedy zakończy się rozbudowa poznańskiego węzła kolejowego, można oczekiwać, że wzrośnie liczba połączeń na trasie ze Swarzędza do Poznania. Według wstępnych informacji, w godzinach szczytu pociągi i szynobusy mogą kursować nawet co 30 minut.  W materiale pojawia się również wypowiedź Mariusza Szrajbrowskiego ze swarzędzkiego Urzędu Miasta i Gminy. Podkreślił on, że połączenie kolejowe na tej trasie jest na ten moment najlepszym rozwiązaniem. Obsługiwane kursy są najszybsze i bezproblemowe. A jeśli szukasz informacji o Poznaniu, to koniecznie zajrzyj na stronę poznaninfo.pl