Jadłodzielnia w Swarzędzu

Jadłodzielnia w Swarzędzu

Dzień przed wigilią otwarto pierwszą Jadłodzielnia w Swarzędzu, która znajduje się przy ulicy Poznańskiej 25, tuż obok budynku Ośrodka Pomocy Społecznej. Jest to miejsce, do którego można przynosić nadwyżki jedzenia i dzielić się w ten sposób z potrzebującymi. Z Jadłodzielni jedzenia zabiera się całkowicie za darmo. Kontener zawiera część chłodzącą oraz półki na żywność, która nie musi być przechowywana w chłodnym miejscu. Samo postawienie kontenera idealnie zgrało się z czasem świąt, dzięki temu, tuż po świętach był cały zapełniony. Warto dodać, że w ostatnim czasie takie miejsca powstają w wielu miastach, ostatnio pisaliśmy o Jadłodzielni w Turku.

Co można przynosić?

W Jadłodzielni można pozostawić produkty spożywcze lub gotowe dania, które mamy w nadwyżce. Również jest to miejsce, gdzie możecie zostawić produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości, ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia. Fajną opcją jest, jeśli przynosimy gotowe potrawy, aby zostawić karteczkę z informacją, co tam się znajduje i do, kiedy jest data spożycia. Pamiętajmy, żeby przede wszystkim zaznaczyć, jeśli w takich potrawach znajdują się jakieś produkty, które mogą uczulać, np. soja, orzechy.

Czego nie należy zostawiać w Jadłodzieln?

W kontenerze nie powinny znajdować się produkty, które straciły termin spożycia, nie wolno także zostawiać alkoholu i wyrobów alkoholowych, surowego mięsa, produktów z niepasteryzowanego mleka oraz takich, które zawierają surowe jaja. Nie umieszczamy w kontenerach potraw, które mają widoczne oznaki zepsucia lub miały kontakt z odpadami spożywczymi, lub komunalnymi.

Skąd pomysł na taki projekt?

Jadłodzielnia są coraz bardziej popularne w Polsce. Jest to doskonały pomysł, aby nie marnować jedzenia i przy okazji pomagać tym, którzy potrzebują. Warto pamiętać, że korzystać z tego może każdy, dlatego dbajmy o to wspólnie, żeby mogło służyć jak najdłużej. Sam kontener powstał w ramach programu, który ma zapobiegać marnowaniu żywności. Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa wielkopolskiego. Na Facebooku przedsięwzięcie doczekało się także swojego profilu, dlatego warto tam zaglądać, żeby być na bieżąco z informacjami.