Coraz mniej ludności w Swarzędzu

Coraz mniej ludności w Swarzędzu

Procesy wyludniania nie ominęły również Swarzędza, który od 2017 roku odnotował spadek liczby ludności o prawie 1,6 tysiąca osób. Coraz mniejszą liczbę ludności odnotowują również okoliczne miejscowości. W ostatnich latach ubyło mieszkańców  w takich miejscowościach jak Wierzonka, Wierzenica, Uzarzewo, Bogucin ocza Kobylnica. Istnieją jednak sołectwa, które odnotowały prawdziwy boom napływowy, należą do nich takie miejscowości jak Zalasewo oraz Rabowice. Co więcej, ta ostatnia wieś odnotowała ponad trzykrotnie większą liczbę mieszkańców.

le mieszkańców liczy gmina Swarzędz?

Choć sama gmina rozwija się, rozrasta i zaludnia, to miasto traci mieszkańców. W 2015 roku miasto liczyło 30077 mieszkańców, natomiast podczas spisu ludności w 2021 roku, odnotowano 28034 osoby. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej ludzi przenosi się na do okolicznych miejscowości wiejskich. Zauważyć można również odpływ młodszej grupy, która wyrusza na studia. Brak perspektyw rozwoju w rodzinnym mieście powoduje, że wyprowadzają się do większych miast.

Napływ ludności do Zalasewa i Robowic

Istnieją jednak takie miejscowości, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwe odrodzenie demograficzne. Należą do nich, oprócz Zalasewa i Robowic, takie miejscowości jak: Jasin, Gruszczyn, Kruszewnia i Gotatów. Najliczniejsze z tych sołectw, Zalasewo pod koniec grudnia 2021 liczyło oficjalnie 6618 mieszkańców. To o ponad 500 osób więcej niż rok temu.

Młodzi ludzie uciekają ze wsi

W takich miejscowościach jak Uzarzewo, Wierzonce, Wierzenicy, Bobucicy, Kobylnicy i Jankowa od kilku lat można zauważyć trend opuszczania wsi. Ponownie, jak w przypadku miasta, młodzi ludzie szukają stabilnej i pewnej pracy w dużo większych miastach. Nierzadko zdarza się tak, że wyjeżdżając na studia, zakładają rodziny w miastach akademickich i tam osiedlają się na stałe. Część tych osób wyprowadza się za granicę. Najmniej liczna miejscowość w 2021 w naszej gminie liczyła zaledwie 28 osób i było to w miejscowości Puszczykowo Zaborze.