W Swarzędzu obecnie przebywają cztery osoby bezdomne

W Swarzędzu obecnie przebywają cztery osoby bezdomne

Według informacji, które otrzymaliśmy od miejskich strażników, w Swarzędzu aktualnie znajdują się 4 osoby nie posiadające własnego dachu nad głową. Mimo to, służby publiczne każdego dnia rzetelnie sprawdzają miejsca, gdzie bezdomni mogą potencjalnie znaleźć schronienie. Takie miejsca to między innymi porzucone budynki, tereny ogródków działkowych czy też klatki schodowe bloków mieszkalnych.

„Na chwilę obecną mamy do czynienia z czterema osobami bezdomnymi na terenie naszej gminy, które korzystają z pustostanów, o których wiemy. Ta liczba mogłaby jednak ulec zmianie w najbliższych tygodniach, ponieważ nadal prowadzone są kontrole miejsc, gdzie mogliby się oni pojawić. W trakcie tych inspekcji strażnicy współpracują z pracownikami Ośrodka Pomocy Społecznej i rozmawiają z osobami bezdomnymi o możliwości skorzystania z różnych form pomocy, przede wszystkim ze schronisk” – wyjaśnia Piotr Kubczak, komendant Straży Miejskiej w rozmowie z „TS”. Dodaje również, że osoby bezdomne z gminy są kierowane do ośrodków prowadzonych przez Stowarzyszenie „MONAR”, między innymi w Poznaniu, Pile i Rogoźnie.

Problemem jest jednak fakt, że nie wszyscy bezdomni są skłonni skorzystać z oferowanej pomocy w tych ośrodkach. Dlaczego? Głównym powodem jest uzależnienie od alkoholu. „Tylko trzeźwe osoby mają możliwość przyjęcia do ośrodków dla bezdomnych. Ponadto, w tych miejscach obowiązuje surowy zakaz spożywania alkoholu” – wyjaśnia Kubczak.