Swarzędz wspólnie pomaga Ukrainie

Swarzędz wspólnie pomaga Ukrainie

Swarzędz to kolejne miasto, które rusza na pomoc Ukraińcom.  Warto wiedzieć, że również wiele miast w województwie wielkopolskim przyłącza się do tek akcji, na przykład Gostyń. Od soboty organizowanych jest wiele zbiórek, a mieszkańcy w dalszym ciągu dostarczają nowe paczki i chętni są do pomocy. Sprawdzamy, jak przebiega zbiórka i gdzie można przynosić rzeczy. Podpowiemy także, jaka pomoc może się jeszcze przydać w najbliższym czasie.  

To co udało się już zebrać – informacje

Zbiórki w mieście trwają od soboty, W tym czasie w wielu miejscach trwał punkt odbioru podstawowych produktów, które mogą przydać się zarówno na granicy, jak i w samej Ukrainie. Wielu mieszkańców przynosiło ciepłą odzież, żywność długoterminową, śpiwory, ciepłe kołdry, koce, latarki, kosmetyki, akcesoria dla dzieci, leki podstawowej pomocy i wiele innych. W samą niedzielę o godzinie 10:00 wyruszyło dostawcze auto spod Cechu Stolarzy Swarzędzkich. Miało dostarczyć wszystkie zebrane przedmioty na granicę Polsko-Ukraińską. Kolejne auto wyjechało w niedzielę po godzinie 16:00. Łącznie udało się zebrać 10 ton żywności i mnóstwo pozostałych rzeczy. Co ważne, z tym transportem na granicę udał się także 19-letni Mikołaj, obywatel Ukrainy, który na stałe mieszka w Swarzędzu. Jak sam mówił, pojechał walczyć o wolność swojego kraju..

Jaka pomoc jest potrzebna?

Koleje Wielkopolskie również przyłączyły się do pomocy i do 25 marca każdy obywatel Ukrainy ma zagwarantowane przejazdy za darmo. Jedyny warunek to posiadanie paszportu lub innego dowodu, który potwierdza obywatelstwo Ukraińskie. Wśród różnych grup wsparcia nie brakuje również tych, które skierowane są na pomoc zwierzętom, które ucierpiały lub są ewakuowane z Ukrainy. Szkoła Podstawowa w Paczkowie organizuje zbiórkę dla zwierząt. Potrzebne są karmy mokre i suche, karmy specjalistyczne, zabawki, legowiska, transportery, klatki czy obroże i smycze. Nie może zabraknąć artykułów higienicznych dla zwierząt, tabletek na odrobaczanie, środków przeciw pchłom, kocy i misek. O wszystkich najważniejszych akcjach można dowiedzieć się na grupie na Facebooku – Swarzędz DLA UKRAINY.