Swarzędz obchodzi 385-lecie nadania praw miejskich

Swarzędz obchodzi 385-lecie nadania praw miejskich

W tym roku Swarzędz obchodzi 385-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji w przestrzeni miasta pojawią się dwie kolejne rzeźby. Przedstawiają one swarzędzkich stolarzy. Przy okazji tego wydarzenia zaplanowano również kilka wydarzeń. Burmistrz Marian Szkudlarek podkreślił, że pierwszą uroczystością będzie uroczysta sesja Rady Miejskiej. Podczas spotkania przyznano profesorowi dr. hab. Bogdanowi Marciniecowi, znanemu chemikowi, tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Swarzędz.

Krótka historia praw miejskich dla Swarzędza

Choć Swarzędz obchodzi 385-lecie nadania praw miejskich, to jednak źródła historyczne datują początki miasta na 1366 rok, gdy ówczesna wieś należała do rodziny Górków herbu Łodzia, a następnie w spadku trafiła do rodziny Czarnkowskich herbu Nałęcz. W 1794 roku Swarzędz liczył już ponad 2,5 tys. mieszkańców i był dziewiątym co do wielkości miastem w Wielkopolsce. Pod koniec XIX wieku do Swarzędza zaczęli przybywać bambrzy i rzemieślnicy z Niemiec. Polacy uczyli się od nich rzemiosła. Po wojnie w Swarzędzu zaczęło powstawać coraz więcej zakładów rzemieślniczych, od szewca po stolarza.

Będzie więcej uroczystości

W Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, które znajduje się w budynku dawnej remizy strażackiej przy ul. Bramkowej 6, można poznać obszerną historię 385-letniego miasta. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających bezpłatnie od wtorku do piątku między 9:00 a 16:00 oraz w soboty, a także w drugą i czwartą niedzielę miesiąca w godzinach od 13:00 do 17:00.