Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy poświęcone nowym formom promocji czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu

Spotkanie nauczycieli bibliotekarzy poświęcone nowym formom promocji czytelnictwa w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu

Dnia 24 kwietnia 2024 roku, w budynku Biblioteki Pedagogicznej zlokalizowanym w Swarzędzu, miało miejsce interesujące spotkanie sieciowe skupiające nauczycieli bibliotekarzy. Wydarzenie to nosiło nazwę „Biblioteka – miejsce na czasie” i stanowiło doskonałą platformę do dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniami.

Głównym celem zorganizowanego spotkania było przedstawienie nowatorskich sposobów na promocję czytelnictwa. Nauczyciele mieli również okazję do wymiany swoich doświadczeń oraz zapoznania się z różnorodnymi narzędziami i materiałami edukacyjnymi, które mogą znaleźć zastosowanie w ich zawodowej praktyce.

Pierwsza część spotkania była poświęcona XXI Ogólnopolskiemu Tygodniowi Bibliotek. W trakcie tej części, nauczyciele mogli zapoznać się z nowymi technikami promowania czytelnictwa, a także z metodami pracy nauczyciela bibliotekarza. Mieli też okazję do omówienia najnowszych wydań książek i specjalistycznych czasopism. Ważnym elementem było również zaznajomienie nauczycieli z narzędziami i treściami internetowymi związanymi z dezinformacją, technikami manipulacji w sieci oraz patotreściami.

Zgodnie z jednym z kierunków polityki oświatowej państwa, jakim jest promowanie umiejętności cyfrowych uczniów, nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia tekstów, grafik, mowy i muzyki. Poruszono także temat darmowych szkoleń i webinarów dostępnych dla nauczycieli bibliotekarzy.