Mieszkańcy wybrali na co gmina wyda 1,5 mln zł

Mieszkańcy wybrali na co gmina wyda 1,5 mln zł

Mieszkańcy Swarzędza mogli sami zdecydować na co wydać ponad 1,5 mln z budżetu. To świetna inicjatywa, bo to właśnie sami mieszkańcy najczęściej wiedzą, czego im potrzeba i jakich atrakcji, udogodnień czy miejsc brakuje im w najbliższym otoczeniu. Sama inicjatywa jest kultywowana już od 2016 roku i co roku wpływają kolejne ciekawe wnioski. Sprawdzamy, co więcej wiadomo na ten temat.

Inicjatywa, która łączy mieszkańców

Do końca maja mieszkańcy miasta i gminy Swarzędz mogli zgłaszać swój własny wniosek, który dotyczył wydatkowania środków z budżet gminy. W tym roku była to już ósma edycja Swarzędzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jak mówi burmistrz Marian Szkudlarek, co roku wpływała w ramach tej akcji wiele ciekawych projektów. Nie inaczej jest teraz. Lista wniosków będzie opublikowana do 1 lipca. Trzy tygodnie później odbędzie się głosowania, podczas którego wybranych zostanie kilka najwyżej ocenianych pomysłów. Na ten moment wiemy, że wpłynęło kilka wniosków po 100 tys. zło oraz kilka po 50 tys. zł. Czekamy zatem na dokładna listę.

Wiele ciekawych inicjatyw

Warto czekać i brać udział w głosowaniu, z tego względu, że do tej pory sama inicjatywa cieszyła się ogromnym sukcesem. Co za tym idzie, udało się stworzyć kilka fajnych projektów. Do tej pory powstała ścieżka pieszo-rowerową wzdłuż jeziora Swarzędzkiego, powstał również integracyjny plac sportowo-rekreacyjny w Kobylnicy. Udało się także zrewitalizować historyczny układ drogowy w Wierzenicy, a także odbudować dawny budynek remizy strażackiej przy ul. Bramkowej, który następnie zaadaptowano na muzeum – Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki. W zeszłym roku również Swarzędzki Budżet Obywatelski cieszył się dużym zainteresowaniem. Powstał wówczas Active Park, gdzie na ponad hektarowym terenie znalazło się wiele atrakcji. Znajdziemy tam plenerową siłownię wraz z urządzeniami do street workout’u, plac na gry uliczne, a także tory do gry w bule i stoliki do gry w szachy. Przewidziano także specjalne miejsce na zorganizowanie ogniska czy grilla.