Miasto przygotowuje się na zimę

Miasto przygotowuje się na zimę

Choć za oknami nadal ciepło i wyjątkowo w tym roku jesień jest dla nas łaska, to o zimie i nadchodzących mrozach trzeba pomyśleć wcześniej. Już na początku września miasto ogłosiło przetarg na odśnieżanie swarzędzkich ulic. Ale to nie jedyne kroki w tym temacie. Niedawno władze miasta poinformowały, że o kontrakt w tej sprawie walczą dwie firmy.  Za odśnieżenie blisko 257 km miejscowych dróg zażądały od nieco ponad 800 tys. do ponad 1,4 mln zł. Na razie jednak nie wiadomo, jaką kwotę miasto zamierza przeznaczyć w tym roku na ten cel. 

Odśnieżanie gminy – co wiadomo w tej sprawie?

Podobnie jak w poprzednich latach, do odśnieżania śniegu i zalegającego lodu mają posłużyć minimum dwie pługopiaskarki. Jeden pojazd przeznaczony do poruszania się po wąskiej części jezdnej pasów drogowych oraz minimum jeden samochód ciężarowy z pługiem czołowym. W razie potrzeby ma pojawić się również koparko-ładowarka. W przypadku opadów śniegu w pierwszej kolejności sprzęt ma wyjechać na najważniejsze ciągi komunikacyjne w gminie. Najważniejsze, czyli te strategiczne oraz takie, po których poruszają się autobusy.drogach o nawierzchniach bitumicznych lub z kostki brukowej. Pozostałe ulice, czyli gruntowe i nieutwardzone odśnieżone będą jako ostatnie.

Zmiany w systemie odśnieżania?

W tym roku ekipy odśnieżające mają mieć do 25 minut na przystąpienie do akcji na drogach sieci priorytetowej. Czas ten będzie się liczył od momentu zgłoszenia telefonicznego przez uprawnioną instytucję. O 5 minut więcej będzie wydłużony czas na odśnieżanie dróg strategicznych.  Około 1 godzina reakcji na drogach standardu podstawowego, a od 2 do 4 godzin na sieć lokalną.

Mamy nadzieję, że zima będzie w tym roku łaskaw i nie będzie konieczności częstego odśnieżania.