Największe muzeum etniczne poświęcone pszczelarstwu

Największe muzeum etniczne poświęcone pszczelarstwu

Tak często można usłyszeć: „Cudze chwalicie, a swego nie znacie”. Czy dotyczy to również mieszkańców Szwarzędzia? Muzeum poświęcone jest historii polskiego pszczelarstwa i bartnictwa. Czym jest samo bartnictwo? To dawny sposób chowu pszczół leśnych. Pszczoły przebywały w specjalnie wydrążonej dziurze w drzewie – bratni. Bartnicy organizowali się we własne cechy. W nich rozwiązywano wszelkie spory. W Polsce za czasów Piasta, miód na dwór królewski dostarczali wyłącznie bartnicy. Co więcej, zawód ten był dziedziczny. Oznacza to, iż w wielu przypadkach historię tworzyło wiele pokoleń osób, które specjalizowały się w tym fachu. Często strzegli rodzinnych sekretów, dzięki którym uprawiali swój zawód. Niegdyś bartnictwo było bardzo popularne. Przede wszystkim hodowla pszczół leśnych przekłada się na większą ilość miodu. Wszystko dlatego, iż pszczoły w lasach miały większy dostęp do roślin, niż pszczoły w ulach.

Historia bartnictwa i pszczelarstwa

W muzeum w Szwarzędziu liczy znajduje się blisko 230 uli, w których niegdyś hodowano pszczoły. Co więcej, jest ona mocno rozbudowana. Oznacza to, że można znaleźć tam bardzo stare obiekty, jak również te bardziej nowoczesne. Dzięki temu można bliżej przyjrzeć się historii rozwoju pszczelarstwa, jak również technologiom pozyskiwania miodu. Wiele z nich w dalszym ciągu jest zamieszkana. To dodatkowa atrakcja dla turystów. Mogą podziwiać różne typy uli. Wśród nich znajdują się ule koszowe, architektoniczne, czy kłody bartne. Wiele eksponatów jest w bardzo dobrym stanie. Wszystko dzięki dużej ilości kitu pszczelego. Substancja ta doskonale konserwuje drzewno. Dzięki temu, najstarszy eksponat, który został wyłowiony w 1927 roku, a obecnie liczy sobie około 600 lat. Obiekt ten jest w niemal nienaruszonym stanie.

Czego można dowiedzieć się w muzeum w Szwarzędziu?

Jednym z elementów muzeum jest wystawa. Poświęcona owadom uprawnym, posiada zbiory okazów z całego świata. Można także dowiedzieć się interesujących faktów na temat jedwabnictwa w Polsce. Natomiast w części parkowej znajduje się około 70 odmian roślin, pośród których znacząca większość to rośliny miododajne. Skansen powstał w II połowie XIX wieku. Obecnie zajmuje teren, który wynosi 4.5h. Na jego terenie znajduje się pałacyk, który pełni funkcję hotelu oraz restauracji.

Moc wrażeń w muzeum etnicznym

Obok samej możliwości noclegu w wyjątkowym miejscu, muzeum oferuje także inne formy rozrywki. Dla osób, które uprawiają sztukę, organizuje się plenery malarskie. Z pewnością to doskonałe miejsce do tego, by na płótnie przedstawiać piękne pejzaże. Istnieje możliwość organizacji ogniska i pikniku, które odbywają się modelu młyna wodnego. Poletka demonstracyjne są otwarte dla odwiedzającym. Personel udziela informacji, także prezentacji, która pozwoli przybliżyć proces pozyskiwania miodu, ale także uprawy poszczególnych roślin. Dla zainteresowanych pszczelarstwem organizuje się wykłady weterynarzy, którzy posiadają doświadczenie w chorobach pszczół. Tego typu wydarzenia są cennym źródłem informacji przede wszystkim dla hobbistycznych, ale również zawodowych pszczelarzy.